Zeznania podatkowe od kilku lat muszą być składane drogą elektroniczną. Poniżej znajdą Państwo potrzebne darmowe programy rekomendowane przez Ministerstwo Finansów oraz wzory wymaganych dokumentów z krótką instrukcją postępowania. Życzę powodzenia!

UWAGA!

Dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej Urzędy Skarbowe przygotowały wstępne zeznania roczne - wystarczy wejść na stronę  Ministerstwa Finansów, sprawdzić swój PIT i potwierdzić klikając wysłanie - i gotowe:-)


Instrukcja samodzielnego składania zeznania rocznego PIT za 2021 rok

KROK 1.

Proszę pobrać wtyczkę umożliwiającą wysyłanie deklaracji podatkowych do US  i zainstalować na dysku swojego komputera.

KROK 2.

Proszę pobrać i zainstalować bezpłatny program Acrobat Reader w wersji co najmniej 9.0, niezbędny do sporządzenia deklaracji.

 

KROK 3.

Proszę wybrać odpowiedni formularz i zapisać go na dysku komputera. Te same druki służą do rozliczenia zarówno indywidualnie jak i dla małżonków.

PIT-28  - ryczałt (np. najem).   PIT-37 -dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.   PIT-36 i PIT-36L - dla przedsiębiorców.  PIT-38 - sprzedaż np. akcji, udziałów.  PIT-39 - sprzedaż nieruchomości.    ZAP-3 aktualizacja numeru rachunku bankowego do zwrotu podatku.

UWAGA:   Proszę wybrać formularz ze strony Ministerstwa Finansów zgodnie z nazwą podaną powyżej i pobrać. Jeśli formularz nie wyświetla się prawidłowo - proszę po prostu kliknąć przycisk "pobieranie" (klawisz strzałki skierowanej w dół, po prawej stronie u góry, tuż obok ikony drukarki) i choć sam formularz nie będzie widoczny, na pewno zapisze się na Państwa dysku.


Pamiętaj, że płacisz podatki na zindywidualizowany mikrorachunek podatkowy.

Kliknij przycisk poniżej i przejdź do generatora mikrorachunku podatkowego.
Osoby fizyczne podają PESEL, a przedsiębiorcy podają NIP.

 
 

Aby dodać załącznik do deklaracji (np. PIT-B, PIT-O, PIT-D) należy na końcu deklaracji, w okienku z nazwą załącznika wstawić cyfrę "1" i załącznik automatycznie będzie utworzony. Aby usunąć załącznik - wystarczy skasować cyfrę.

Po wypełnieniu wybranej deklaracji należy kliknąć klawisz u góry "sprawdź poprawność" - jeśli program nie zgłasza błędów, można wysłać druk do Urzędu Skarbowego:

1. Proszę w Narzędziach wybrać "e-deklaracje" lub w starszych wersjach programu przycisnąć klawisz po prawej stronie u góry "ROZSZERZONE" i następnie wybrać"e-deklaracje".

2. Następnie proszę wybrać polecenie "podpisz i wyślij". Po otwarciu okienka wysyłania proszę uważnie czytać i postępować zgodnie z instrukcją.

UWAGA! Osoby nie posiadające podpisu elektronicznego powinny przygotować wcześniej swoje zeznanie z ubiegłego roku, ponieważ ich podpisem będzie kwota przychodu sprzed 2 lat (jeśli składamy w 2022 roku PIT za 2021 - to podpisem jest przychód za 2020 rok).


DLA PRACODAWCÓW:

Poniżej znajdą Państwo interaktywne formularze dotyczące informacji o pobranych zaliczkach na podatek w roku podatkowym 2020.

UWAGA!

Interaktywne formularze nie zawsze się wyświetlają w przeglądarce - proszę mimo napisu Please wait... ściągnąć formularz i zapisać na dysku. Na pewno się otworzy! Po prostu każda przeglądarka ma swoją nakładkę na PDF i pod pozorem ułatwienia -  utrudniają korzystanie z programu.